SON DAKİKA

En Son Nokta
Ötek Today

Başbakan Yıldırım: Kaynağını, nerden geldiğini biliyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, kurdaki yükselişle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım; ‘Kurdaki dalgalanma özellikle seçim öncesi birtakım manipülasyonların sonucudur. Kaynağını, nereden geldiğini de biliyoruz ama ne yaparsa yapsınlar, hangi oyunun içine girerse girsinler, içerideki iş birlikçilerine de söylüyorum, başaramayacaksınız. Geçmişte de başaramadınız, şimdi de başaramayacaksınız.’ dedi.

Başbakan Yıldırım: Kaynağını, nerden geldiğini biliyoruz
Bu haber 26 Mayıs 2018 - 2:26 'de eklendi. 54 kez okundu.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ikinci pist yapılacağını belirten Başbakan Yıldırım ayrıca İzmir Alaçatı’da yapılacak yeni havalimanının adının “Ekrem Pakdemirli Havalimanı” olacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım,  ekonomi üzerinde oyun oynamaya çalışanların bulunduğunu belirterek “Herkes bilsin  ki 2008’de 2009’da başlayan küresel kriz nasıl Türkiye’yi teğet geçtiyse  bugünlerde ABD’de meydana gelen olayların bizim ekonomimizi de etkilediği malum  ancak ekonomimiz sağlam temeller üzerindedir.” dedi.

Yıldırım, Balçova ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti İzmir  Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Güçlü Meclis, güçlü  hükümet, güçlü Türkiye” sloganıyla yola devam ettiklerini belirtti.

Yıldırım, İzmir’i Türkiye’nin kalkınmasının öncüsü bir şehir olarak  gördüklerini ve buna göre çalıştıklarını vurgulayarak, İzmir’in hak ettiği yerde  olmadığını ama mutlaka hak ettiği yere geleceğini dile getirdi.

“Biliyorsunuz bizim sloganımız ‘Durmak yok’ durursak sadece sözümüzde  dururuz.” ifadesini kullanan Yıldırım, “Biz buralara, bugünlere boş vaatlerle  gelmedik. Hayal tacirliği ile gelmedik. Biz buraya samimiyetle çalışarak,  üreterek milletimizin gönlüne girerek geldik. Aziz milletimizin değerli İzmirli  hemşehrilerimizin bugüne kadar başını öne eğdirmedik, yüzünü kara çıkarmadık,  bundan sonra da çıkarmayacağız.” dedi.

Yıldırım, AK Parti İzmir adaylarının genç, dinamik olduğunu, bu ekiple  İzmir’i şaha kaldırmayı hedeflediklerini aktararak, İzmir’in sorunlarını takip  edecek, çözüm için çalışacak, şehrine sevdalı bir ekiple çalışacaklarını söyledi.

“Biz hiçbir namerdin önünde eğilmeyiz sadece Rabbimizin önünde  eğiliriz.” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Her zaman söylüyoruz AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir. AK  Parti, adaleti, kalkınmayı, özgürlüğü, huzuru, kardeşliği vazgeçilmez değerler  kabul eden bir partidir. İşte bu nedenden dolayı yüce milletimiz 16 yıldır  Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu AK Parti’ye vermektedir. Hamdolsun milletimiz  bize hep destek oldu. Bizler de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 16 yılı hizmetle,  projeyle, gayretle dolu dolu geçirdik. Dünyada örneği çok az görülen bir başarı  öyküsünü hep birlikte yazdık. Hem halkımızın güvenini kazandık hem de ülkede  ekonomik, siyasi istikrarı sağlayarak bu başarılara ulaştık. Dağ gibi sorunları  dağ gibi hizmetlere dönüştürdük. Sorunlarımızı torunlara havale etmedik. Aziz  milletimize tutamayacağımız hiçbir sözü vermedik, verdiğimiz sözlerin hepsini de  yerine getirdik. Sizlere karşı, vatandaşlarımıza karşı sorumlu olduğumuz  İzmirlilere karşı her zaman dürüst ve samimi olduk.”

Ekonomik gelişmeler

AK Parti iktidarında milletin “olmaz denilenlerin olduğuna” bizzat  şahit olduğunu vurgulayan Yıldırım, geleceğe her zamankinden daha heyecanla,  umutla baktıklarını belirtti.

Yıldırım, terör eylemlerine, darbe teşebbüslerine, vesayet odaklarına,  finansal saldırılara rağmen 2023 yılına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef  gösterdiği 100. yıl hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerinin altını çizerek,  şöyle devam etti:

Kurdaki dalgalanma özellikle seçim öncesi birtakım manipülasyonların  sonucudur. Kaynağını, nereden geldiğini de biliyoruz ama ne yaparsa yapsınlar  hangi oyunun içine girerse girsinler, içerideki işbirlikçilerine de söylüyorum,  başaramayacaksınız, geçmişte de başaramadınız şimdi de başaramayacaksınız.  Hükümetimiz aldığı tedbirlerle uygulamaya koyduğu yasalarla reformlarla Türkiye  büyüme yönünde, kalkınma yönünde emin adımlarla yürümeye devam ediyor. İnşallah  sanayide, ihracatta, turizmde rekorlar kırmaya devam ediyoruz.”

Yıldırım, yılın ilk 4 ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı misafir  sayısının geçen seneye göre yüzde 50 artarak 8 milyona ulaştığı bilgisini verdi.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım,  “Türkiye’de ekonomi iyiye gitmiyorsa, neden bilinen bankalardan birine 3 milyar  200 milyon dolar ödeyerek birisi geliyor, yatırım yapıyor? Küresel yatırımcı  nereye gideceğini, nereye yatırım yapacağını çok iyi bilir. Türkiye gerek yerli  gerek küresel yatırımacılar için cazibe merkezi ve güvenli liman olmaya devam  ediyor.” dedi.

Yıldırım, partisinin bir otelde düzenlenen İzmir Milletvekilleri Aday  Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye gelen turist sayısının geçen  seneye göre yüzde 50 artarak 8 milyona ulaştığını, yıl sonu itibarıyla 40 milyon  kişinin Türkiye’de ağırlanacağını söyledi.

Güven ve istikrarın adının Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldırım,  şunları belirtti:

“Efendim Türkiye’de ekonomi iyiye gitmiyormuş. Soruyorum kardeşim,  Türkiye’de ekonomi iyiye gitmiyorsa neden bilinen bankalardan birine 3 milyar 200  milyon dolar ödeyerek birisi geliyor, yatırım yapıyor? Küresel yatırımcı nereye  gideceğini, nereye yatırım yapacağını çok iyi bilir. Türkiye gerek yerli gerek  küresel yatırımacılar için cazibe merkezi ve güvenli liman olmaya devam ediyor.”

Yıldırım, dünyada son 10 yılda yapılan 10 mega projenin olduğunu,  bunlardan 6’sının Türkiye’de gerçekleştirildiğini, dünyanın en büyük havalimanını  Türkiye’nin yaptığını anlattı.

İzmir-İstanbul otoyolunun gelecek sene bitmesiyle iki şehir arasındaki  mesafenin 2 saat 50 dakikaya ineceğini dile getiren Yıldırım, yapımı biten  Sabuncubeli Tüneli’nin de tamamlanacağını ve Manisa ile İzmir’in birleşeceğini  kaydetti.

Türkiye’nin dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğunun  altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz sene dünyada büyümede bir numara olduk. Dünya büyümesinde  bir numara olan bir ülke üzerinde oynanan küçük oyunlar asla sonuç vermez. Bu  büyüme oranıyla hem G20 içerisinde bir numara olduk hem de OECD de aynı şekilde.  16 yıl içinde Türkiye her yıl ortalama 5,8 oranında büyüdü. 2002’de 36 milyar  olan ihracatımız geçen sene 157 milyarı aştı. Nisan ayı sonunda, yıl sonu  ihracatımız 160 milyar doları geçiyor. Bütün bunları yaparken, bir taraftan  ülkemizin altyapısını güçlendiriyoruz, ülke olarak eksiklerimizi gideriyoruz ve  çağımıza damga vuracak projeleri hayata geçiriyoruz.”

Yıldırım, bu yıl devlet ve özel sektör yatırımlarının  1 trilyon  lirayı aştığını belirterek, “Bu rakam 2002 yılına göre 4 kat artışı ifade ediyor.  Dün Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamemizde ifade ettiği gibi her zaman yatırım  yapanın, üretenin yanında yer aldık, almaya devam edeceğiz. Türkiye için  çalışanın, üretenin başımız üzerinde yeri var.” dedi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif şehirlerinden İzmir’in emeğin, alın  terinin, akıl terinin kenti olduğunu dile getiren Yıldırım, “İzmir’i her alanda  geliştirmek, kalkındırmak için gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz.”  dedi.

Yıldırım, İzmir’de eğitim imkanlarının artması için 9 bin 500 derslik  yapıldığını, inşaatı Bayraklı’da devam eden şehir hastanesinin yanında sağlık  alanında birçok merkez inşa edildiğini söyledi.

İzmir’e 15 yılda 15 bin 300 konut yapıldığını, 2 bin 724’ünün de  inşasının sürdüğünü aktaran Yıldırım, Karabağlar’da kentsel dönüşüm projesini  başlattıklarını belirtti.

Yıldırım, son 15 yılda 400 kilometre bölünmüş yolun üzerine 425  kilometre bölünmüş yol daha  yaptıklarını belirterek, “Sabuncubeli Tünelini de  inşallah Haziran’ın 10’unda açmış olacağız.” dedi.

İzmir-Ankara arasındaki yüksek hızlı tren inşaatında Uşak’a kadar  gelindiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, İzmir’le Ankara arasındaki tren  mesafesinin 14 saatten 3,5 saate düşeceğini ifade etti.

İzmir’deki stat inşaatları

Yıldırım, spor alanında İzmir’i ihmal etmediklerini belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alsancak Stadı’na başladık, yapılıyor. Göztepe Stadı’na başladık  yapılıyor ama Karşıyaka’ya başladık ‘istemezükçüler’ karşımıza çıktı ve onlar  yüzünden Karşıyaka Stadı’nda ilerleme sağlayamadık. Alpay’ı getirdik, İzmir’in  çocuğu olarak, dünyada bizi gururla temsil etmiş bir futbolcu olarak bundan sonra  bu projeleri Alpay takip edecek, Altaylı Alpay.”

Alaçatı’ya Ekrem Pakdemirli Havalimanı

EKREM PAKDEMİRLİ KİMDİR?

1939 yılında İzmir’de doğan Ekrem Pakdemirli, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ Teorik fizik bölümünde asistan, bir yıl sonra da Makine bölümünde öğretim görevlisi oldu. Daha sonra 1967 Ağustos ayında Imperial College’de (University of London) doktorasını tamamladı. ODTÜ de öğretim üyeliği yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı’nda grup başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı ve Merkez Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

XVIII., XIX., XX. ve XXI. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

2003 yılından itibaren Bilkent, Başkent ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.  Akbank yönetim kurulu üyeliği, Vestel Elektronik A.Ş. Vestel Beyaz Eşya A.Ş adlı özel şirkette Yönetim Kurulu Başkanvekilliği, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. adlı ticari şirkette Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevresel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Yıldırım, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın artık yetmediğini,  buranın apronlarını büyüteceklerini ve park sayısını 37’den 60’a çıkaracaklarını  bildirerek, “İkinci pist için fizibilite çalışmalarını başlatıyoruz. ‘Alaçatı’ya  yeni bir havalimanı yapacağız.’ dedik, ihalesini yaptık, çalışmalar başlıyor ve 2  yıl içinde Alaçatı Havalimanı’nı açıyoruz, adını da koyduk, Ekrem Pakdemirli  Havalimanı.” dedi.

Yıldırım, özel sektörün İzmir’e iki büyük yatırım yaptığını, bunların  Aliağa’da üretilecek ve 2019’da hizmete açılacak rüzgar türbini ile Aliağa’da  savunma sanayisini desteklemek amacıyla yapılacak makine imalatı olduğunu  söyledi.

Yıldırım, bu yatırım tutarının 1,8 milyar lira olduğunu vurgulayarak,  şunları dile getirdi:

“Binlerce kardeşimize iş, aş imkanı vereceğiz. Bu proje geçenlerde  onayladığımız özel teşvik verilen 23 projeden bir tanesi. Amacımız İzmir’de  gençlerimize daha fazla iş sahası bulmak ve İzmir’in kalkınmasına katkı sağlamak.  Türkiye önemli bir kararın arefesindedir, tarihi bir kavşağı dönmeye  hazırlanıyor. 24 Haziran seçimleri Cumhuriyet tarihimiz için çok ama çok önemli  bir değişim, dönüşüm seçimi olacak. Seçimlerde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi’nin getirdiği seçimi yapacağız. Hem cumhurbaşkanımızı hem güçlü Meclisi  oluşturan seçimleri bir arada yapacağız. Daha istikrarlı daha güçlü daha adil bir  Türkiye hedefimizi inşallah 2023’e, 2053’e giderken inşa etmenin başlangıcını  yapıyoruz.”

AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yapanların hepsinin üstün  vasıflara sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, bu nedenle aday belirleme sürecinde  çok titiz çalıştıklarını söyledi.

Etkinlikten notlar

Milletvekili aday tanıtım toplantısında, 24 Haziran’da İzmir’den aday  olarak belirlenenlerin öz geçmişleri tek tek okundu, barkovizyondan gösterildi.  Başbakan Yıldırım, adaylarla tokalaşarak, fotoğraf çektirdi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından salona bu yıl kazandıkları  kupa ile gelen Altaylı futbolcular, sahneye çıkarak Başbakan’a Altay atkısı taktı  ve kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğin yapıldığı salona, ölüm yıldönümü olan şair-yazar Necip  Fazıl Kısakürek’in üzerinde fotoğrafı bulunan ve “Bizdeki muhalefet iktidarın  değişmesi için vatanın düşmesine bile razıdır” sözünün yazdığı bir afişin  asıldığı görüldü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA