SON DAKİKA

En Son Nokta

SİPKİ KÜLTÜR EVİ PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR: AŞİRET YÖNETİCİLERİNİN HEDEFİ BÜYÜK

Türkiye’nin önde gelen aşiretlerinden biri olan Sipki Aşireti kurdukları dernek ile dünyanın her yerinde yaşayan aşiret mensuplarını bir araya getirmeyi hedefliyor. Dernek Başkanı Menderes Öztürk pazar günü açacakları dernek merkezi açılışından sonra gerçekleştirecekleri faaliyetlerle takdir edilecek bir sivil toplum kuruluşuna dönüşeceklerini belirtti.

Bilgileri Kopyala
SİPKİ KÜLTÜR EVİ PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR: AŞİRET YÖNETİCİLERİNİN HEDEFİ BÜYÜK
Kategori: Genel - Bu haber 10.080 kez okundu.

Kültür: toplumun gücü ve toplumun varlığının sembolüdür. Geçmişi unutmamak için kültürler her zaman yaşamalıdır düsturuyla yola çıkan SİPKİ Aşireti mensupları pazar günü yapılacak açılışlarına hazırlanıyor.

Açılış öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Sıpki Aşireti Kültür Evi Derneği Başkanı iş insanı Menderes Öztürk önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk, Sipki Aşiretinin 27 aşiretin birleşimi ile oluştuğunu ve sadece Türkiye’nin değil dünyanın her yerine yayıldıklarını belirtirken, ‘Sipki Kültür Evi’ndeki Sipki ismi, 27 aşiretin birleşeni bir isimdir. Sipki soy ağacına ulaştığımızda sahabeler döneminden başlayarak, Osmanlı dönemine, Cumhuriyete geçiş ve hala da özellikle Doğu- Güneydoğu Anadolu bölgesinde büyük bir güçtür.  Bölgeyi yöneterek tarihe geçen bir aşirettir. Aşiret olgusu tarihsel bir gerçektir ancak kötü örnekler bu kavramı zaman içinde zedelemiştir yine de aşiret olgusunu genel kültür, tarih olarak düşünmek gerekir, yok saymamalıyız. Günümüzde en güzel ifade; ailedir.

AŞİRETTE KİMLER YOK Kİ

Sizlere şimdi arşiv bilgilerimizde sabit olan SİPKİ kültüründen gelen tanıdıklarınızdan bahsedeceğim.

Geçmişten bugüne Sipki Ailesi önderlerinden bahsetmek gerekirse;  sahabeler döneminde Hâlid bin el-Velîd (Doğumu 592 – Vefatı: 642) Seyfullah (Allah’ın kılıcı olarak da bilinen) Arap komutandır. Eyyûbîler Devleti kurucusu ve ilk hükümdarı Selahaddin Eyyubi’nin (Doğumu: 1138- Vefatı: 1193) SİPKİ’li olduğu bilinmektedir. Türkiye-İran arasındaki yolda bulunan Hoşap Kalesini 1643 yılında yeniden yaptıran Sarı Süleyman bey bir Sipki’lidir. II. Abdülhamid döneminde; Hamidiye Süvari Alaylarını kuran Yusuf Beg Paşa aynı zamanda Osmanlı döneminde Doğubeyazıt valiliği de yapmıştır. Hamideye alayları komutanlarından Mahmut bey Hasuna süvarilerinin yüzbaşısı ve bir sipkilidir. Hacı Yusuf Paşa ve Abdülmecid Paşa ile Doğu Cephesine öncülük yaparak Mustafa Kemal Atatürk İle Cumhuriyeti kurmuştur.

1880-1911 yılları arasında Hamidiye alayında binbaşı olan Hacı Efendi (Abdurrahman bey) yine Osmanlı döneminde Mısır da valisi olan Ewdal ağa  1881 / 1923 arası Kars Ardahan Hoçvan da  nahiye müdürü Beyaz Bey bölgede kahramanlığı ile nam salmış dedemizdir.

Cumhuriyet dönemi kurulurken Halis Öztürk; Ağrı Cumhuriyeti’nin delegesidir. Üç dönem Demokrat Parti’den Ağrı milletvekili seçilmiştir.

Ailenin son dönemde yetiştirdiği önemli Siyasetçileri ise; Savcı Sayan ve Berdan Öztürktür. Bu arada SİYASİ PARTİ kısmına gelmişken, SİPKİ KÜLTÜR EVİ olarak Hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmamakla birlikte siyasette bulunan tüm akrabalarımızın sonuna kadar destekçisiyiz.

MİLYONLARCA AŞİRET MENSUBUNA SAHİBİZ

Bugüne kadar tüm Türkiye’ye, Dünya’ya örnek olacak çalışmalara imza attık. SİPKİ (Sipkan) ailesi olarak yeniden gençlerin öncülüğünde büyüklerinde onayını alarak Türkiye ve yurt dışında STK yapılanmasına gittik. 24 Ocak 2022 tarihinde resmî olarak kurulmanın sevincini yaşadık. Güçlü STK, güçlü yönetim ilesini benimsedik. SİPKİDER olarak, saha çalışmalarımızı Pandemi sürecinde de sosyal medya, zoom yayınları, whatsap grupları, telegram grupları üzerinden sürdürdük. Sonrasında da bireysel görüşmeler ile 2 yıl boyunca tüm dünya da 2 milyon akrabamıza ulaştık. Bu doğrultuda emeği geçen tüm yönetim kuruluma gönülden şükranlarımı sunarım. Takdir edilen görevim boyunca müspet çalışmalarımla devam edeceğim. Bizler, Türkiye de Ağrı, Çanakkale, Kars, Iğdır, Erzurum, Kocaeli, Konya, Balıkesir, Antalya, Bitlis, Van, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Edirne başta olmak üzere 1 milyon nüfusa sahibiz, Dünyada ise; Almanya, Rusya, Fransa, İngiltere-Amerika, Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan, Suriye, Irak, Filistin, Makedonya gibi birçok ülke olmak üzere 1 Milyon nüfusa sahip toplamda 2 Milyon kişiyiz. İstanbul da en çok nüfusumuz Esenyurt’ta bulunuyor. Yaklaşık 5 bin aşiret mensubumuz bu ilçede yaşıyor.

İNSAN ANLAMINDA ZENGİN BİR DERNEK

Derneğimizde tarih, kültür ve sanat alanında uzman akademisyenler, iş insanları,  hukukçular, turizmciler,  avukatlar, mühendisler, mimarlar, bilişim ve teknoloji uzmanlarımız var.

Derneğin Hedefleri; Her alanda proje hizmet birlik sağlamak. Okuyan öğrencilere burs, ihtiyaçlı ailelere destek çıkmak, ekonominin iyileşmesi için iş insanlarına havuz sistemi oluşturmak, SPOR AKADEMİSİ kurarak Sipki ailesinden önemli sporcular çıkarmak, TARİH KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ ile yeni nesil gençlere kültürlerini aktarmak,  ayda en az 1 kez farklı İL geceleri düzenleyip o illerde yaşayan aile bireylerinin dayanaşmasını ve tanışmalarını sağlamak, siyaset, bürokrasi, kamu alanlarında öncülük etmeye devam etmek, bilim ve aklın hakim olduğu bir sistemli aile inşa etmektir.

SİPKİDER, Türkiyemizi temsil eden genç ve dinamik bir oluşumdur. Bir ailenin en büyük teminatı iyi yetiştirilmiş bir evlat olduğu gibi, bir milletin de en büyük teminatı iyi yetişmiş gençlerdir. İnancın ve azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz.

Kıymetli destek veren dostlarımızla, değerli üyelerimizle ve bizlere inanan- yanımızda duranlarla yol aldık. Her zaman birlikte olmanın ve beraber büyümenin gücüne inandık.

Bizler Beylikdüzünde E5 mevki Haramidere metrobüsü üzerinde bulunan genel merkezimiz ve sonrasında yurt dışı temsilciliklerimiz ve yurt içinde birçok il ve ilçede açılacak dernek şubelerimizle, öyle güzel birikimler yapacağız, öyle güzel dostlar biriktireceğiz ki; geçen yıllar bizi yalnız ailemizde değil, gönüllerde de yeniden nadide bir konuma taşıyacaktır.

Dünyadan ve Türkiyenin dört bir yanından gelen tüm Sipki ailesi mensupları bu Pazar saat 13,00 ila 17,00 arasında İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan merkezimizin açılışına bekliyoruz’ diyerek sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Don`t copy text!