SON DAKİKA

En Son Nokta
Ötek Today

Turuncu Çizgimizi Çektik

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Kadına Yönelik Şiddetin durdurulması farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.

Turuncu Çizgimizi Çektik
Bu haber 26 Kasım 2018 - 9:15 'de eklendi. 208 kez okundu.

AK Parti Kadın Kolları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma münasebetiyle 81 İlde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, “Kadına Şiddete Karşı Farkındalık Yürüyüşünde” AK Parti İstanbul  Kadın Kolları, 39 İlçe Teşkilatıyla Saraçhane Parkı’nda bir araya gelerek farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. Ardından  AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü tarafından basın açıklaması yapıldı.

Program, AK Parti İstanbul Millet Vekili TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Canan Kalsın, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcımız Şebnem Taşan Kurt, Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik, Başakşehir İlçe Başkanı Sebehattin Kayas ve AK Parti İstanbul Kadın Kolları Teşkilatlarının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Kadına Şiddete El Kaldırıyoruz’ 
Turuncu boyalarla El Baskı yaparak programı başlatan AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü ve KEFEK Başkanı Canan Kalsın el baskılarının ardından sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sonunda  Saraçhane Parkı içerisinde  basın açıklaması yapan İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü; ‘’Kadına Yönelik şiddet dünyanın her yerinde aynı biçimde tezahür ediyor ve aile içi şiddet ne yazık ki hala en yaygın şiddet biçimi olmaya devam ediyor. AK Kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu dün olduğu gibi bugünde dile getirmekten vazgeçmiyor, ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.” dedi.

Şeyma Döğücü “Kadim medeniyetlerimizin yüzyıllar boyunca barındırdığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinin tümünde, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan her hangi bir kötü muamelemeye kati suretle karşı çıkılmıştır. Yüzyıllar öncesinden, henüz insan hakları evrensel bildirgesi yokken kadın erkek ayrımı yapmadan insanı mesajın dünyaya yayılmasına öncü olan Hz. Peygamberin sözünü hatırlamak ve hatırlatmak hepimizin üzerine düşen en önemli vazifedir. “ insanlara merhamet etmeyeni, Allah da merhamet etmez.” Hiçbir ayrım göstermeksizin yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muamelemeyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muamelemeyi kabul etmesi de mümkün değildir.” diye konuştu.

“Ülkemiz de ve dünyada kadınlar, yıllardır sürdürdükleri çeşitli mücadele ile kadına ve aslında insana yakışır, hak ve adalet talepleriyle oldukça büyük kazanımlar elde etmişlerdir. Ülkemiz, bu alanda kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili çeşitli hukuki düzenlemelerle yıllardır tüm kadınların yanında olarak, güçlenme ve kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sağlamıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama adına hem uluslararası düzeyde kabul edilen anlaşmalara imza atmış hem de kendi mevzuatında köklü değişiklikler yapmıştır.

İş yasasında, ceza yasasına kadar kadını örseleyen birçok unsur mevzuatları çıkarılmıştır. Birleşmiş Milletler, 2030 sürdürebilir kalkınma gündeminden dünyanın 49 ülkesinde kadınların aile içi şiddete karşı koruyan bir yasal düzenlemenin olmadığına dikkat çekilirken, AK Parti döneminde Türkiye de ilk kez 6284 sayılı “ ailenin Korunması ve kadına Yönelik şiddetin Önlenmesi” yasası mecliste kabul edilmiştir. AK Parti’nin kurulduğu günden itibaren, kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesi misyonu ile atılan her adımda kadınların iş ve aile hayatlarının dengeleyebilmeleri adına kolaylaştırıcı düzenlemeler geliştirilmiş her alanda kadınların varlığını normalleştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Kadınlar aynı anda ailede, işte, siyasette ve daha nice birçok alanda özne ve aktör olarak varlık göstermiş her alanda iradelerini ailenin ve toplumun yararına kullanmışlardı.  Bulundukları her pozisyonda yalnızca cinsiyet temelinde bir temsil durumunda kalmadan, kadın olduklarının farkında olarak çalışmalarını sürdürmektedirler.” diye ifade etti.

“Hayal ettiklerinin yalnızca kendi yararlarına olmadığını; ailenin ve içinde yaşadığı toplumunda kazanımları olacağının bilincinde hareket etmektedirler. Cumhurbaşkanımızın ve Genel Başkanımızın “kadınlara karşı Ayrımcılık, Irkçılıktan beterdir” anlayışıyla gösterdiği özveriyi, kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için hep birlikte göstermemiz bu mücadelemizi bize başarıyı getirecek en önemli unsur olacaktır. AK Parti, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin hepimizin partisidir. AK Kadınlar, olarak; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde, kadına yönelik her türlü şiddete Turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı hassasiyetle, tüm toplumu da Turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz. Sağlıklı bir toplum ve gelecek nesiller için kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte Turuncu Çizgimizi çekelim.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Program sonunda Turuncu çizginin ardında Kadına Yönelik Şiddete Hayır diyerek AK Kadınlar ellerindeki balonları gökyüzüne uçurdular.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA