SON DAKİKA

En Son Nokta
Ötek Today

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Meclisi kanun çıkarma konusunda tek merci haline getiriyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Protokolü iftarında yaptığı konuşmada, “Bakanlıkların sayısı, benzer iş yapan kurumların birleştirilmesi, personel statüsü gibi yenilikler seçimin ardından hayata geçirilecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Bu haber 31 Mayıs 2018 - 0:39 'de eklendi. 68 kez okundu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Milli Güvenlik Kurulu (MGK)  toplantısı sonrasında, devlet protokolüne iftar daveti verdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, ülkenin 200 yılı bulan  yönetim sistemi arayışlarının zirvesi olduğuna dikkati çekti.

1920’de açılan Büyük Millet Meclisinin ve Cumhuriyet’in kuruluşunun,  milli iradenin en büyük şahlanışı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Tek parti devrini  ise demokratik bir dönem olarak zaten göremeyiz. Çünkü ortada milletimizin hür  iradesiyle yaptığı bir tercih yoktu. 1950 yılında geçtiğimiz çok partili siyasi  hayatımızda maalesef, şöyle belirli dönemler hariç, sürekli bir istikrarsızlık  hali yaşadık. Türkiye’nin elde ettiği hemen tüm kazanımları nispi istikrar  dönemlerinde elde edilmiştir. Buna karşılık darbelerle 1970 ve 1990’lı yıllar  gibi kaos dönemlerinde gerçekten çok büyük bedeller ödedik.” değerlendirmesinde  bulundu.

Erdoğan, 2007’de yaşanan cumhurbaşkanlığı seçimi krizinin, istikrar  döneminde dahi sistemin nasıl tıkanabileceğini herkese gösterdiğinin altını  çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yapılan anayasa değişikliğinin ardından 2014 yılında cumhurbaşkanının  doğrudan halk tarafından seçilmesiyle, yönetimin iki başlı yapısı artık iyice  belirgin hale geldi. Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumu dahi sistemin bu  karakterinden kaynaklanan sorunları çözmeye yetmedi.

Tabii bu arada 15 Temmuz darbe girişimi gibi bir büyük felaketle daha  yüzleştik. Ülkemizde artık bittiği sandığımız, ‘geri gelmez’ dediğimiz darbeci,  vesayetçi sistemin fırsat bulduğunda hemen hortlayabileceğini bu darbe  girişimiyle gördük.”

“PEK ÇOK YENİLİĞİ SEÇİMİN HEMEN ARDINDAN HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreç içinde 16 Nisan halk oylamasının ardından  da 24 Haziran erken seçiminin gündeme geldiğine değinerek, anayasa değişikliğine  göre yeni yönetim sisteminin tüm unsurlarıyla 24 Haziran seçimlerinin ardından  yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Erdoğan, uyum yasaları konusunda Meclisin, hükümete yetki verdiğini ve  bu konudaki çalışmaların da sürdüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yönetim mimarisi konusunda da bir  süredir çalışmalarını yürüttüklerine, derslerine iyi çalıştıklarına dikkati çeken  Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu düzenlemeyle bakanlıkların sayısından benzer işleri yapan  kurumların birleştirilmesine ve personel statüsüne kadar pek çok yeniliği seçimin  hemen ardından hayata geçirmiş olacağız. Şimdiden ülkemiz, milletimiz için  hayırlı olmasını diliyorum.”

“MEVCUT SİSTEMDE GERÇEKTEN İŞLER BÖYLE Mİ YÜRÜTÜLÜYORDU”

“Peki ülkemizde 24 Haziran’da sona erecek olan mevcut sistemde  gerçekten işler böyle mi yürütülüyordu?” sorusunu yönelten Erdoğan, “Her şeyden  önce Mecliste çoğunluğa sahip olmayan bir hükümetin kurulabilmesi, hadi kuruldu,  çalışabilmesi mümkün değildi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste çoğunluğa sahip hükümetin, kanun  tasarıları vasıtasıyla hem yasamayı hem yürütmeyi kontrol ettiğini aktararak, “Bu  süreçte yargı konusunda, dönem dönem değişen karaktere sahip olsa da genel  hatlarıyla sıkıntılar yaşandığı hepimizin malumudur.” ifadelerini kullandı.

“TEK KANUN YAPMA, ÇIKARMA MERCİ MECLİSTİR”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle, Meclisi kanun çıkarma konusunda  tek merci haline getirdiklerinin altını çizen Erdoğan, “Hani birileri diyordu ya  ‘Meclis işlevsiz kalacak,’ hiç alakası yok. Tek kanun yapma, çıkarma merci  Meclistir, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi asla yok.” diye konuştu.

Erdoğan, bütçe dışında Meclise kanun tasarısı veya teklifi götürme  hakkı olmayan cumhurbaşkanının, partisi çoğunlukta bile olsa yasama organıyla  mesafesini korumak zorunda olduğuna işaret etti.

Yasamayla yürütmenin dengeye kavuştuğu bu ortamda, yargının da  tarafsız ve bağımsız bir şekilde çalışmasının hiç şüphesiz daha kolay olacağına  dikkati çeken Erdoğan, “Hepinizin çok iyi bildiği bu işleyişi burada tekrar  ederek, Türkiye’nin yeni dönemde ideal düzeydeki güçler ayrılığına biraz daha  yaklaşacağını belirtmek istiyorum. Tüm temsilcileri bugün aramızda olan bu üç  erkin mensuplarından yeni yönetim sisteminin uygulamasına destek vermelerini  özellikle rica ediyorum.” dedi.

“GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ HÜKÜMET, GÜÇLÜ TÜRKİYE SÖZÜ VERİYORUZ”

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, dünyanın ve bölgenin  içinden geçtiği büyük dönüşümden, Türkiye’nin hedeflerine ulaşarak çıkması  konusunda büyük bir imkan olduğunu belirtti.

“Gelin bu imkanı hep birlikte değerlendirelim istiyorum. Gelin  Türkiye’yi 2023 hedeflerine hep birlikte ulaştıralım, gelin çocuklarımıza 2053 ve  2071 vizyonlarını hayata geçirebilecekleri bir zemini hep birlikte kuralım.”  diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“İşte bunun için biz 24 Haziran seçimlerinde milletimize güçlü Meclis,  güçlü hükümet, güçlü Türkiye sözü veriyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminde  tarihimizde ilk defa ‘Ölsek de buradayız’ diyerek, darbecilere direnen  Meclisimizin yine tarihimizde ilk defa darbecilerin değil milletin yanında saf  tutan yargımızın itibarını yükseltmek hepimizin boynunun borcudur.”

“ÜLKEMİZİ, BÖLGEMİZDE YAŞANAN ÇALKANTILARIN DIŞINDA TUTMAYI BAŞARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gerek bulunduğu coğrafya, gerek  sahip olduğu kadim tarih gerekse temsil ettiği değerler itibarıyla hep  saldırıların hedefinde olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda ardı ardına yaşadıkları hadiselerin birbirinden bağımsız  olmadığını akıl ve izan sahibi herkesin iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları  söyledi:

“Her şeye rağmen ülkemizi bölgemizde yaşanan çalkantıların dışında  tutmayı başarmış olmamız dahi çok önemlidir. Hatta bununla kalmadık bölgemizdeki  kardeşlerimizin en büyük yardımcısı, destekçisi biz olduk. Türkiye’nin altında  kalacağı sanılan sorunların bir süre sonra ülkemizin uluslararası alandaki en  büyük gücü haline dönüşmesi millet ve devlet olarak hep birlikte ortaya  koyduğumuz vakur duruşun eseridir.

Üzerimize salınan terör örgütlerini hezimete uğratarak sadece  güvenliğimizi sağlamakla kalmadık aynı zamanda yeni imkanların da kapısını açtık.  Türkiye, kendisine yönelik tehditleri, sınırları ötesinde karşılayabilecek  diplomatik ve askeri kabiliyete sahip bir ülke haline geldi. Bu vesileyle, terör  mücadelede, sınır ötesi operasyonlarımızda, 15 Temmuz’da şehit olan güvenlik  güçleri ve vatandaşlara Allah’tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet temenni  ediyorum.”

“G-20’DE HEDEF İLK 10’A GİRMEK”

Erdoğan, bugün Türkiye’nin geleceğine dün olduğundan daha güvenle  baktığını belirterek, terör mücadelesini ülkenin gündeminden tamamen çıkartana  kadar mücadelelerini sürdüreceklerini aktardı.

Ekonominin de önem ve öncelik verdikleri alanlardan biri olduğuna  dikkati çeken Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi 3,5 kat büyüterek kalkınma konusunda kararlılığımız  göstermiştik. G-20’de 17. ülke olmak rastgele bir olay değildi. Şimdi hedef 10’a  girmek. Hedefimiz önümüzdeki dönemde ülkemizi iki kat daha büyütmek. Bunun için  hem maliye hem para politikalarında hedeflerimize uygun bir disiplin, istikrar ve  dirayetle hareket ederek ulaşacağız. Ülkemizin önünün kesilmek istendiği her  dönemde hareket geçirilen o kur silahını aldığımız ve alacağımız tedbirlerle  etkisiz hale getirmekte kararlıyız. Terör örgütlerinin, içeride ve dışarıda nice  güçlerin engelleyemediği Türkiye’nin yükselişini ekonomi politikamızı hedef alan  sabotajlarla da kesinlikle durduramayacaklardır.”

“KURULAN TÜM TUZAKLARI TERSİNE ÇEVİRMEYİ SÜRDÜREBİLİRİZ”

Erdoğan, devlet yönetmenin ekip işi olduğunu, ortak akıl istediğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu ekibin en önemli unsurları olan sizlere çok önemli görevler  düşüyor. Hepimiz, bulunduğumuz görevlerin hakkını vererek çalıştığımızda bizin  için kurulan tüm tuzakları tersine çevirmeyi sürdürebiliriz. İnşallah seçimlerin  hemen ardından tüm bu meselelerin üzerine sizlerle çok daha kararlı bir şekilde  gidecek ve sorunları da çözeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet protokolüne emek ve katkılarından dolayı  teşekkür etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA