SON DAKİKA

En Son Nokta

HÜSEYİN ERGİN’DEN ANLAMLI ÇAĞRI!

Esenyurt CHP İlçe Başkanı Hüseyin Ergin Özel Üniversitelere ve Özel Okullara çağrıda bulunarak eğitim ücretlerinden feragat edin dedi.

HÜSEYİN ERGİN’DEN ANLAMLI ÇAĞRI!
Bu haber 04 Nisan 2020 - 18:02 'de eklendi. 15.492 kez okundu.

Başkan Ergin, şu ifadeleri kullandı; Hem dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan salgın hastalık nedeni ile olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Küçük esnaf, büyük esnaf, hizmet sektörü ve birçok reel sektör, resmi ve yarı resmi kurumlar faaliyetlerine ya tamamen ya da kısmen ara vermiş durumda. Bu kurumların içerisinde eğitim sistemi de var, kamuya ve özel sektöre ait okullar ve üniversitelerde de eğitimlere ara verildi. Eğitim örgün olarak durmuş, tüm öğrenciler evlerine dönmüş durumda. İçinde bulunduğumuz 2020 yılı bahar döneminde üniversiteler ve okullar kapalı olduğu için öğrencilerin kullanacakları bir kurum da olmayacak. Eğitim, uzaktan ve açık öğretim şeklinde uygulanacak.

Hükümetin aldığı kararlar neticesinde ülkede ticari hayat neredeyse durmuş, insanlar evlerine kapanmış vaziyette. Virüsün tüm hayatı olumsuz etkilediği bu süreçte ailelerin ödeme gücü çok zayıflamış, hatta geçim sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Böyle bir ortamda başta Esenyurt Üniversitesi olmak üzere tüm özel üniversiteler ve özel okullar, salgın sürecinde toplumsal bir görev üstlenip öğrencilerinin ve ailelerinin ödeyecekleri taksitlerden Şubat 2020 tarihinden itibaren feragat etmelidirler. Bu zor günlerde dayanışma esas olmalı, kurum ve kuruluşlar gereken sorumluluğu almalıdırlar. Özellikle vakıf üniversitelerinin bu olanakları mevcuttur.

Birçok özel okul ve üniversite, faaliyet gösterdikleri binaları kiralama yöntemi ile kullanmaktalar. Özellikle vakıf üniversiteleri, genellikle vakıf başkanı veya mütevelli heyeti üyelerinden kiraladıkları gayrimenkullerde konuşlanmakta, buralarda faaliyet göstermekteler. Bu yöntemle de mülk sahiplerine devasa boyutlarda kira ödemeleri yapmaktalar.

Örneğin Esenyurt Üniversitesi; Özel bir vakıf üniversitesidir. O vakıfta mütevelli heyeti üyesi olan kişi aynı zamanda üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanıdır. Üniversite tarafından kullanılmakta olan binayı üniversiteye kiralayan kişi de aynı isimdir. Her dönem milyonlarca lira kira tahsilâtı yapmaktadır. Bu salgın sürecinde üniversitede eğitim olmayacağına göre Şubat 2020 döneminden itibaren tahakkuk eden, gelecek aylar için de tahakkuk edecek olan kira alacaklarından feragat etmelidir. Bu sayede üniversite yönetimi de, öğrencilerin Şubat 2020 döneminden itibaren ödemeleri gereken öğrenim ücretlerinden feragat edebilir. Üniversite içinde bulunan Burs Komisyonu kendi bünyesinde toplanarak bu kararı alabilir.

Zor günler geçiren ailelerin ve öğrencilerin beklentisi bu yöndedir. Başta Esenyurt Üniversitesi olmak üzere tüm özel eğitim kurumlarının bu beklentiye, bu çağrıya karşılık vermesini ve örgün eğitimin yapılmayacağı dönemlere ilişkin alacaklarından feragat ettiklerini açıklamalarını bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA