SON DAKİKA

En Son Nokta

Damat, ‘67500 vatandaşımıza hizmet veriyoruz’

Esenyurt Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü öncülüğünde kadın girişimcilere yönelik başlatılan ‘mikro kredi’ projesini tanıtıldı. Ayrıca denetim serbestlik yasasından yararlanan vatandaşlara hizmetleri karşılığında sertifika takdim edildi. Tanıtımda konuşan Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Hakkı Damat 67500 vatandaşa hizmet verdiklerini belirtti.

Damat, ‘67500 vatandaşımıza hizmet veriyoruz’
Kategori: YEREL HABERLER - Bu haber 258 kez okundu.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın Esenyurt Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Esenyurtlu girişimci kadınlara iş hayatına atılmaları için mikro kredi finans desteği sunulacak.

Esenyurt Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan tanıtım programına,  Esenyurt Kaymakamı Vural Karagül, Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Bağcılar Mikrofinans Şubesi finansal destekçisi Vuslat Doğan Sabancı, Mikro Kredi Genel Merkez Müdürü Halil Orhan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Esenyurtlu girişimci kadınlara finans desteği

Halk Eğitim Müdürlüğü olarak birçok branşta yaklaşık 30 bin kursiyere ve 37500 açıköğretim öğrencisine, toplamda 67500 vatandaşa hizmet verdiklerinin altını çizen Esenyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Hakkı Damat,  mikro kredi çalışması ile kadın girişimcilerin önündeki engellerin bir nebze olsun kalkacağını belirtti. Denetimli serbestlik yasasından yararlanan vatandaşlara da meslek edindirme kursları açarak hayata yeniden tutunmalarını sağladıklarını belirten Damat, bu kişilerin meslek edindikten sonra okullarımızın boya badana ihtiyaçlarını karşılayarak hem pratikte tecrübelerini arttırdıklarını hem de toplumsal bir fayda ürettiklerini belirtti.

Kadınlarımızın her zaman destekçiyiz

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada kadınların toplumdaki yerini çok önemsediklerini belirterek, “Kadınların meslek sahibi olması konusunda her çalışmaya destek veriyoruz. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın söylemleri doğrultusunda kadının ayakları üzerinde durabilecek ve yolunu çizebilme özgürlüğüne sahip olacağı bir maddi değere kavuşması gerektiği düşüncesindeyiz. Biz, basit bir dokunuşla yaklaşık 2 bin 500 hanıma imkan tanıdık. Evine asgari ücret giren çocuğuna bakmak zorunda kalıp çalışamayan kadınlarımıza destek olmak için ücretsiz kreş imkanı sağlıyoruz. O hanım çalışsın, evine ikinci bir asgari ücret girsin istiyoruz. Evine asgari ücret giren hanımefendiye iş imkanı sağlamış olduk” dedi.  Başkan Alatepe, belediyede sosyal işlerden sorumlu birimin tamamın hanımlardan oluştuğunu vurgulayarak, “Gururla söylüyorum en çok memnun kaldığım birimde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz. Birçok faaliyet var. Dokunduk mu 100 bin insana dokunuyoruz. Hanımları önceliyoruz. Devletimiz eğitim yardımını nasıl hanımlara veriyorsa biz de yapacağımız sosyal yardımları öyle yapıyoruz. Kültür merkezlerimizde 46 bin kursiyerimiz var. Bunların yaklaşık 40 bini hanım. Dolayısıyla sizin vereceğiniz kredileri destekleri çok önemsiyorum” dedi.

Karagül, ‘kadınlar kendi işlerini kurmalı’

Bugün ki etkinlikte yer almasının kendisini de mutlu ettiğini belirten Esenyurt Kaymakamı Vural Karagül, ‘Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim gören ve Esenyurt’ta girişimci adayı olabilecek kadınlara yönelik kendi işlerini kurmalarını sağlayacak, kendilerine gelir getirici bir faaliyette bulunmalarını teşvik edecek mikro kredi çalışmasını değerli buluyorum. Ayrıca Kaymakamlığımız ve Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüğü işbirliğinde açılan Tutuklu ve Hükümlü vatandaşlarımızın hem toplum yararına çalışmalarını, hem de meslek edinmelerini sağlamak gerçekten çok anlamlı ve önemli. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

Bankacılık sektöründe, çok ciddi denetimler olmasına rağmen batak kredinin yüzde 7´lere varan bir oranda olduğunu hatırlatan Esenyurt Mikro Kredi projesinin de finansal destekçisi olan Vuslat Doğan  Sabancı, “Biliyor musunuz mikro kredide batık kredi kaç? Yüzde 0. Kadınlar bu 500 lirayı takır takır ödüyorlar. Onların teminatları vicdanları. O yüzden de bu sistemi ayakta tutuyorlar” diye konuştu.

1998’den bu yana faaliyet gösteren ve ilk faaliyetlerine Diyarbakır’da başlayan merkez, 63 ilde 93 şube ile hizmet ediyor.

Mikro kredi nedir?

Mikro kredi, herhangi bir gelire sahip olmayan kadınlar için yeni işler kurarak faaliyet göstermelerini ve kazanç sağlamalarını sağlamak amacıyla verilen sermayeyi kapsamaktadır. Kadınlardan alacakları mikro kredi kapsamında herhangi bir teminat istenmez. Kefalette istenmeyen mikro kredi sisteminden yararlanan kadınlar almış oldukları sermaye karşılığı ufak meblağlara bölünmüş anaparayı öderler.

Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

  • Mikro kredi genellikle dar gelirli ve çalışma imkânı bulamayan kadınlar için geçerli bir sistemdir. Bu nedenle maddi açıdan durumu olmayan bayanların başvuruları önceliklidir.
  • Kadınlar mikro kredi için değerlendirilirken geleceğe dönük olarak çalışma azimlerinin bulunup bulunmadığına bakılır. Yeterli potansiyele sahip olan bayanlara mikro kredi imkânı verilir.
  • Mikro kredi olarak verilen ücretler haftalık ödemeler şeklinde kişilerden alınır.
  • Mikro kredi aldıktan sonra toplantılara düzenli bir şekilde katılan ve aldıklarını geri ödeyen kişilerin mikro kredi olarak daha yüksek meblağlar çekme hakkı doğar.
  • Mikro kredi şartları kapsamında bayanların aşağıdaki belgeleri mikro kredi başvuru merkezlerine teslim etmeleri gerekir:

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA