SON DAKİKA

En Son Nokta

ERDAL KAYA, ‘AVCILAR’I DÜNYA KENTİ YAPACAĞIM’

Belediyecilik konusunda uzman bir isim olan ve çeşitli belediyelerde üst düzey görevlerde bulunan Erdal Kaya CHP’den Avcılar Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. CHP’nin yayınladığı bir genelge nedeniyle projelerini detaylı anlatmayı adaylıkların belirlenmesinden sonraya bıraktığını ifade eden Kaya, ‘Avcılar’ı dünya kenti yapmak için projelerimiz hazır’ dedi.

ERDAL KAYA, ‘AVCILAR’I DÜNYA KENTİ YAPACAĞIM’
Bu haber 31 Ekim 2018 - 8:22 'de eklendi. 324 kez okundu.

Avcılar Emirhan Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Erdal Kaya, neden göreve talip olduğunu ve göreve gelmesi durumunda neler yapacağı konusunda detaylı olmasa da açıklamalarda bulundu. CHP’nin yayınladığı bir genelge nedeniyle projelerini  detaylı anlatmayı adaylıkların belirlenmesinden sonraya bıraktığını ifade eden Kaya,  kendisinin belediyecilik konusunda uzman bir CHP bürokratı olarak tanımladı.

Avcılar’ın en önemli sorununun Yeşilkent  Mahallesi’nde yaşandığını ifade eden Kaya,  AK Parti’nin burada oy için planları kullandığını ve engellediğini iddia etti.  Kaya, ayağı yere basın gerçekçi bir plan yapıldığı takdirde buna kimsenin hayır diyebilme şansının olmayacağını belirterek, kendisinin bu planları uzman bir ekiple yapıp kabul ettirerek sorunu çözeceğini ifade etti.

AVCILAR TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL İLÇESİ

Birçok konuda önemli açıklamalar yapan Erdal Kaya, Avcılar’ın dünya kenti olması için uzun süredir ekibiyle birlikte birçok proje hazırladıklarını ve parti politikası gereği CHP genel merkezinin izin verdiği tarihte bu projeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Kaya, ‘Avcılar 435 bin kişinin yaşadığı koca kent. Üniversitelerinin olduğu ve burada ki öğrencilerle birlikte 500 bin insanın yaşadığı bir kent. 1984 yılında geldiğim Avcılar bugün aynı güzelliğini koruyor. Bir tarafı deniz bir tarafı göl harika bir ilçe. Depremde büyük yara alsa da bu güzel ilçe gelişmeye devam eden bir ilçe olmayı sürdürürken İstanbul’un en güzel ilçesi olmaya adaydır.

İSTANBUL’A BÜYÜK HİZMETİMİZ VAR

Ben bir CHP bürokratıyım, belediye bürokratıyım. Nereye çağırdılarsa oraya gittim. Gel burada bir eksik var dediler gittim her şeyiyle tamamlamaya çalıştım. Dünyanın birçok ülkesini gezdim. Çok şey öğrendim. Gezerken binaları inceledim belediyeci gezerken binalara bakar, kaldırımlara bakar, yeşil alanlara otoparklara tramvaylara bakar. Çünkü belediyecinin gözünde hizmet etme aşkı vardır. Çok şükür ben bu tadı yaşadım. Bir park yaparsınız ve insanları orada oynarken, eğlenirken görürsünüz bu ömür boyu sizi mutlu eder. Bu parklardan çok yapan biri olarak söylüyorum.

HEM AVCILAR’DA HEM DE İSTANBUL’DA BAŞARILI OLACAĞIZ

Belediyeler halkın gündelik hayatını kolaylaştırmak için mücadele eder. Belediyeler muhtarlardan sonra halka en yakın demokratik örgüttür. Belediyeleri tek başına yönetmek mümkün değildir. Bu bir ekip işidir. Bürokraside uzun yıllar hizmet veren bir arkadaşınız olarak bu işin üstesinden kolaylıkla geleceğimi düşünüyorum.  Ayrıca mükemmel bir ekibimiz var. Avcılar’ı ve dertlerini çok iyi analiz ediyoruz. Avcılar’da bir bayrak var, CHP tarafından dikilmiş bir bayrak. Bu bayrağın bu dönem Avcılar Belediyesi’nden inmemesini sağlamalıyız. AK Parti’nin bu ilçeyi çok istediğini biliyorum. Bu ilçe için özel bir hazırlık yaptığını da biliyorum. Biz de hazırız. Hem bu ilçeyi alacağız hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesini. Çünkü biz İBB’de çok iyi işler yapan CHP’li başkanları biliyoruz.

METRO’YU İLK DEFA BİZ BAŞLATTIK

Diyorlar ki Metroyu ve TV kulesini biz yaptık. CHP büyükşehir belediyesini yönetirken ilk metro projesine 1992 yılında ilk biz başlattık. Türkiye’de metro yapmasını bilen müteahhit yoktu. Ben o zaman görevdeydim. Yabancı müteahhitler inanılması güç teklifler getiriyordu. Yerli müteahhitler iş birliği yapsın dedik. 6 büyük şirket iş ortaklığı yaptı. 3 tanesi Taksim’den Osman beye, 3 tanesi de Osman beyden 4. Levent’e metro ihalesini aldılar, başladılar ve tünellerini kazdılar. Refah Partisi belediyeyi kazandığında tüneller hazırdı, elektromekanik ihalesi de hazırdı. Bunları CHP’li belediye yaptı. İktidarımız devam etse bunları geliştirip devam edecektik. Çamlıca da yapımı devam eden TV kulesi var. Bizim dönemimizde inşaatı başlamıştı ama durdurdular. Biz bunların hepsini hatta daha fazlasını yaparız. İBB’yi alacağız ve daha büyük projelere imza atacağız’

GELİRLER ARTIRILMALI

Belediyeciliği çok iyi biliyoruz dedik. Belediyelerin gelirleri gerçekten çok yetersiz. Bu nedenle iyi bütçeler yapmak gerekiyor. Bir kere bütçeniz denk olacak. Bütçeniz denk olmazsa ipin ucu kaçıyor. Gelirler yetersiz ise gelirleri artırmak gerekiyor. Halka yüklenmeden gelirlerin artırılması sağlanmalıdır. Emlak gelirlerini, çöp gelirlerini artırarak halka yüklenerek olmaz. Başka kaynaklar harekete geçirilmeli ve doğru yönetilmeli. Avrupa Birliği var. Biri sürü hibe ve destek kredileri var. Yeter ki iyi projeler yapın. Kültür merkezine, havuzlara hibe vermeyebilir lakin deprem yönetimine, erken uyarı sistemine destek verirler. Çevre konusunda hibe verirler. Bunları çok iyi biliyorum ve zamanında uyguladığımız ve hibeler aldığımız projeler söz konusu olmuştur.

OKULLAR VE DERSLİKLER YETERSİZ

Okul problemi var Avcılar’ın. Çalışma arkadaşlarım inceleyip bana getiriyorlar. Bir sınıfta 60 kişinin olduğu hatta 80 kişinin olduğu okullar var. Özellikle E-5 karayolunun üst tarafındaki mahallelerde. Bu okullarda çocuklarını okutmak istemeyen veliler büyük servis paraları vererek ilçe dışında ki okullara gönderiyorlar. Bu çocukların sağlıklı eğitim almaları lazım. Okullar, kreşler yapılmalı bu ilçeye. Projelerini çalışıp hazırlıyoruz. Zamanı geldiğinde bunları da kamuoyu ile paylaşacağız.

AVCILAR’IN PLAN SORUNU VAR

Avcıların plan sorunu var. Yeşilken’tin yıllardır planı yok. AK Parti geçen dönemde söyledi ‘Sizin planınız yok, bize oy verirseniz sizin plan sorununuzu ortadan kaldırırız’ diyor. Yeşilkent’in plan işlerinin halledilmemesi için hiçbir neden yok. İyi bir plan yaparsanız, şahısların menfaatine yönelik değil vatandaşların menfaatine yönelik plan yaparsanız buna kimse hayır diyemez. Benim Antalya Üniversitesi’nde planlama kurulum var. Akdeniz Üniversitesi’nde bu konuda inanılmaz tecrübeli isimler var. Onlarla çok çalıştık buralara nasıl planlar yapılmalı, plan bütünlüğü sağlanmalı konularında gerekli projeleri hazırladık. Bu çalışmalar benim programlarım içerisinde yer alıyor.

Esenyurt’ta mesela ada bazında ve parsel bazında çalışmalar yapılmış. Obez bir gelişim söz konusu olmuş. Özel planlar yapılmış. Ben ada bazında ve parsel bazında plan yapmayacağım. Sadece halkın lehine, plan bütünlüğünü koruyarak planları düzenleyerek çalışmalar yapacağım. Kimseye özel bir plan yapmayacağım.

TAHTAKALELİ VE YEŞİLKENTLİ ÜVEY EVLAT OLMAMALI

Avcılar’ın birde ulaşım problemi var. Devlet Hastanesi var gitmek zor. Şehrin içerisindekilerin ulaşması kolay lakin Tahtakale’de oturanlar 1 saatte bu ilçeye gelemiyor. Tahtakale’de ve Yaşilkent’te oturanlar Avcılar’a gerçekten çok zor geliyor. Bizim görevimiz değil mi Avcılar’a bu insanlarında kolay yoldan ulaşmasını sağlamak. Bu problemi ortadan kaldırmalıyız. Eğer 5 yıllık planınızı iyi yaparsanız ve kaynaklarınızı sağlıklı kullanırsanız bu problemleri kısa sürede çözersiniz.

Bende halkın karşısına çıkarım ‘Ey halkım size 25 tane okul, 50 tane kültür merkezi yapacağım’ gibi hayalci mesajlar verebilirim. Tutamayacağınız sözler vermeyeceksiniz. 5 yıllık sağlıklı projeler üretmelisiniz. Halka yapamayacağınız işlerin sözünü vermeyi doğru bulmuyorum.

TEMİZLİK VE ASFALT PROBLEMİNİ ÇÖZECEĞİZ

Temizlik problemini halletmek gerçekten çok kolay. Bir tane transfer istasyonu ve çöp ayrıştırma istasyonu kurarsınız. Çöp toplayanları da bu sistemin içerisine dahil edersiniz sorun ortadan kalkar. Bu konuda inanılmaz krediler veriliyor zaten.

AK Parti’ye bağlı belediyeler İSFALT’tan çok rahat asfalt aldığı halde CHP’li belediyeler alamıyor. Bununda kolay yolu var. Beşiktaş Belediyesi’nde yaptık. Elimizde liste var. Bağcılara bu kadar, Esenlere bu kadar asfalt yardımı yapmışsınız. Bizimde hakkımızı verin yoksa medyaya taşırız. İnanın yaparım, yaparız. İBB ve şirketleri tüm belediyelere eşit durmalı. Bu konuda hiç toleransım yok.

TÜM ADAYLARA SAYGI DUYUYORUM

Adayların belirlenme sürecinde bir tartışma ve didişme oluyor. Adaylar bir birini suçluyor. Rakip partiyle uğraşmıyor, bir birlerini suçluyor. Bizim adaylarımızın tamamı programlarını yazdı ve halkla buluşmalar gerçekleştiriyor. Ben tüm aday adayı arkadaşlarıma saygı duyuyorum. CHP bu ilçeyi hangi adayla alacaksa bu isim aday gösterilsin istiyorum. Çünkü biz bir olmak zorundayız, birlik olmak zorundayız. Ancak bu belediyeyi iyi yönetebilir halkın karşısına çıkabiliriz’ dedi.

ERDAL KAYA KİMDİR?

1951 Göle doğumlu olan Erdal Kaya, evli ve iki çocuk babasıdır. Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Kaya, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Türkiye’de katılımcı yönetim modeli olarak belediyecilik” konusu hakkında yüksek lisans yapmıştır. Kaya, geçmişinde; Bakırköy Belediye Şube Müdür Yardımcısı, Beykoz Belediye Şube Müdürü, Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı, İSKİ Teftiş Kontrol Kurulu Başkanı, İBB Hesap İşleri Daire Başkanı, İBB Şirketlerinden; İDO, İSTON, İSFALT, BELPA, BELPET Yönetim Kurulu Üyeliği, Dünya Ticaret Merkezi Denetçisi, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı ve Beşiktaş Belediyesi Şirketleri’nden BELTAŞ Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Kaya’nın ayrıca; “Belediyelerde Mali Yönetim” adıyla yayınlanmış bir eseri de mevcuttur.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA