SON DAKİKA

En Son Nokta
Ötek Today

İstanbullulara müjde üstüne müjde

İstanbul genelindeki öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 40 liraya indirildi. 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı boyunca toplu ulaşım ücretsiz oldu.

İstanbullulara müjde üstüne müjde
Bu haber 16 Mayıs 2019 - 7:08 'de eklendi. 134 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, su fiyatlarında konutlarda yüzde 46’ya varan, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararı kabul etti.

İBB açıkladı! İstanbullulara müjde üstüne müjde
İstanbul  Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 8. Seçim Dönemi, 1. toplantı yılı, Mayıs ayı toplantılarının ikincisi Saraçhane’deki yerleşkede yapıldı. İBB Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın başkanlığında toplanan mecliste, 19 Mayıs’ta ve Ramazan Bayramı boyunca İstanbul genelinde İETT, metro ve vapurların ücretsiz olması, aylık öğrenci akbilinin 85 liradan 40 liraya düşürülmesi oy birliğiyle kabul edildi.
19 MAYIS VE RAMAZAN BAYRAMI’NDA ULAŞIM ÜCRETSİZ 
Mecliste, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Ramazan Bayramı boyunca kentteki toplu ulaşım hizmetinin ücretsiz verilmesi kararı oy birliğiyle kabul edildi.  19 Mayıs gün boyunca, Ramazan Bayramı’nda ise 4 Haziran saat 06.00’dan, 6 Haziran saat  23.59’a kadar istanbulkart ücret entegrasyonuna dahil İETT, özel halk otobüsleri, metro, hafif metro, tramvay ve füniküler,  metrobüs, nostaljik tramvay ve tünel, şehir hatları vapurları, özel deniz toplu ulaşım, teleferik ve Kadıköy Modanostaljik tramvay araçları ücretsiz olacak. Daha önceki bayramlarda yüzde 50 indirimli seyahat ediliyordu.
SINAV GÜNLERİ ÜCRETSİZ ULAŞIM
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan bir diğer karar ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Açık Öğretim Sınavı, Liseye Geçiş Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavlarına gireceklere toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak. 15 – 16 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 25 – 26 Mayıs’taki Açık Öğretim Fakültesi Sınavları, 1 Haziran’daki Liseye Geçiş Sınavları ile 14-20-21 ve 28 Temmuz’da yapılacak KPSS’ye girecek öğrenci, memur adayları ve sınav görevlileri sınav giriş belgelerini veya görevli belglerini göstererek ücretsiz seyahat edebilecek.
ÖĞRENCİ AKBİLİ 40 LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ
İstanbul genelindeki öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti ise 40 liraya indirildi. Öğrencileri desteklemek ve toplu ulaşımı teşvik etmek amacıyla AK Parti grubu tarafından verilen teklifle mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürüldü. 200 olan geçiş sayısında ise değişiklik yapılmadı.
SUYA DA İNDİRİM GELDİ
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın  seçim vaatleri arasında yer alan suda indirim, Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik  Göksu imzasıyla teklif haline getirilerek İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi  gündemine taşındı. Meclis’te 13 Mayıs’ta oy birliğiyle kabul edilerek Hukuk ve Tarife  Komisyonlarına havale edilen teklif, ilgili komisyonlarca rapora dönüştürülerek  olumlu görüşle Meclis’e sevk edildi.
“Hanede yaşayan kişi sayısını esas alan tarifelendirme modeline”  geçilmesine ilişkin raporda, şunları kaydedildi:
“Halihazırda konutlarda uygulanan, ‘hane bazlı’ tarifelendirme  modelinden Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ)  Sistemi’nde kayıtlı hanede yaşayan kişi sayısı esas alınan, kişinin günlük su  kullanım ihtiyacına göre kademeler belirlenen ve birim fiyatında indirimler  yapılan, hanede yaşayan kişi sayısı artışına göre indirim oranında da artış  gösteren, netice olarak vatandaşlarımızın fatura tutarlarında yüzde 40 ve üzeri  indirim sağlayacak ‘hanede yaşayan kişi bazlı’ dinamik tarifelendirme modeline  geçilmesi talep ediliyor.”
Meclis toplantısında görüşülen rapor, oy birliğiyle kabul edildi.
Rapora göre, hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü  ‘İnsani Su Hakkı’ kapsamında ücretsiz verilecek.
‘İnsani Su Hakkı’ konut abonelerinin aylık tüketiminin 30 metreküplük  kısmına kadar uygulanacak.
Konutlarda uygulanan üç kademeli (0-10, 11-20, 21 metreküp ve üzeri)  tarifeden vatandaş lehine düzenleme yapılarak, iki kademeli (0-15, 16 metreküp ve  üzeri) tarifeye geçilecek.
Bu kapsamda; konut aboneleri içerisinde 1. kademeden faturalandırılan  abone oranı yüzde 69,5 iken yeni kademelendirme ile yüzde 90 olacak şekilde  faydalanma oranı genişletildi. Örnek olarak mevcut durumda 4 kişilik bir ailenin  kullanımı 1. kademede faturalandırılırken bu düzenleme ile 7 kişilik ailenin  kullanımı 1. kademede kalacak.
Konutlarda yüzde 46’ya varan, iş yerleri tarifesinde ise yüzde 10  indirim sağlanacak.
Su satışı ve kullanılmış suyun uzaklaştırılması tarifeleri birim  fiyatları da TÜFE oranında aylık güncellenecek.
İndirim kararının çıktığı toplantıda, İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi  (İSKİ) Genel Müdürlüğünün genel kurulu yapıldı. Genel Kurul’da İSKİ Genel Müdürü  Fatih Turan, bir sunum yaparak kurumun faaliyetleri hakkında meclis üyelerine  bilgi verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA