SON DAKİKA

En Son Nokta
Ötek Today

Ahilik Ünvanı Nabi Kırmızı’ya verildi

Avcılar Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ahilik programı yine coşkulu geçti. Avcılar Öğretmen Evi’nde gerçekleşen Ahilik Kültürü programında ‘Ahilik Ünvanı’ Doğa Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Nabi Kırmızı’ya verildi.

Ahilik Ünvanı Nabi Kırmızı’ya verildi
Bu haber 22 Eylül 2019 - 13:43 'de eklendi. 1.154 kez okundu.

Avcılar Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından Avcılar Öğretmen Evi’nde gerçekleşen programa Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, iş adamları, STK temsilcileri ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

 

Avcılar Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Şahin Gültekin, amaçlarının birlik ve beraberliği sağlamak paylaşmak olduğunu belirtirken, ‘Bu yıl Ahilik haftası dolayısıyla Ahilik programımızın üçüncüsünü düzenliyoruz. Önemsediğimiz bir çalışma. Bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu yıl Ahi Evran olarak Nabi Kırmızı beyefendiyi düşündük. Çevresinde yardımsever kimliğiyle tanınan bir şahsiyettir’ dedi.

Kırmızı teşekkür etti

Kendisinin bu göreve layık görülmesinden dolayı memnuniyetini ifade eden iş adamı Nabi Kırmızı, ‘Ahilik geleneği Osmanlı döneminde çok anlamlı ve önemliydi. İnsanlara yardım eden, sosyal ve kültürel anlamda katkı sunan tüm toplumu kucaklayan bir yapıydı. Avcılarda beni bu önemli göreve layık gören herkese teşekkür ediyorum. ‘ dedi.

Ahilik nedir? Ahilik hakkında merak edilenler

Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan Ahilik, günümüzde de ilham kaynağı olmaya ve araştırılmaya devam ediyor. Osmanlı Beyliği’nin cihan devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlarından birisi olan Ahilik hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, Ahilik nedir? İşte, Ahilik hakkında merak edilenler…

Ahilik, Ahi Evran Veli tarafından 1200’lü yıllarda o dönem Anadolu’ya göç eden Türkmenlere hem aş ve iş imkanı sağlamak hem de onları tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan haline getirmek için kuruldu.

Kökleri bin yıl öncesine kadar dayanan Ahi birlikleri, özellikle Anadolu’da göçebe Türk boylarının yerleşik hayata geçmesi ve Müslümanlaşmasını sağlayarak birçok önemli işlev üstlendi.

Ahilik, kelime anlamı olarak Arapça “kardeşim” veya Türkçe “akı” (Divan’ül Lügat’it Türk’te) “cömert”, “eli açık” anlamında kullanılmaktadır. Terim olarak, XVIII. yüzyıldan sonra bir esnaf-sanatkâr birliği hâline dönüşmüş olsa bile, XIII. yüzyıldan itibaren Anadolu’da görülmeye başlayan, Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük rol oynayan dinî, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasî boyutları olan bir sistem olarak tarif edilebilir.

Ahiliğin başlangıçta bir esnaf teşkilatı olarak ortaya çıkmadığı, içlerinde kadıların, müderrislerin, devlet adamlarının, askeri görevlilerin de olduğu; ahilerin toplumun bütün kesimlerini kucakladığı bilinmektedir.

AHİ EVRAN KİMDİR?

Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, 1171 yılında İran’ın Batı Azerbaycan bölgesinde bulunan Hoy kasabasında doğdu.

Çocukluğu ve ilk eğitim dönemi Azerbaycan’da geçen Ahi Evran, Fahrettin Razi’den ders aldı. 13. yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Muhyiddin Arabi ve hocası Evhadüddin Kirmani ile Anadolu’ya gelen Ahi Evran, bu tarihlerde hocası Evhadüddin Kirmani’nin kızı Fatma Bacı ile evlendi.

Anadolu’da özellikle esnafa İslamiyet’i anlatarak dünya ve ahiret işlerini düzenli hale getirmeleri için çalışmalar yapan Ahi Evran, Kayseri’de deri işleme atölyesi (debbağ) kurdu. Sanat sahibi kişiler tarafından çok sevilen Ahi Evran, o dönem Moğol istilasına karşı Kayseri’yi savunan Ahileri teşkilatlandırdı.

Bir dönem Konya ve Denizli’de yaşayan Ahi Evran, 1206 yılında o zamanki ismi “Gülşehri” olan Kırşehir’e göç ederek iş ve aş verdiği Türkmenlerin tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan olmaları için çalışmalar yaptı.

Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılacak Ahilik sisteminin temellerini attı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA